Diş İpi Kullanımı


dis_ipi_kullanimi.jpg

Diş ipi, dişlerin ara yüzleri gibi ulaşılması zor olan yüzeylerin temizlenmesi için kullanılan çok yararlı bir araçtır. Mumlu ve florlu olan çeşitleri kullanılabilir.

Doğru bir teknik, fırça, macun ile yapılan ve 2 dakika süren bir fırçalamada bile dişlerinizin birbiriyle kontakta olduğu ara yüzeyleri tam olarak temizlenemez. Çoğu zaman çürüklerin başlangıç noktası da bu ulaşılması zor, dişlerin ara yüzeyleridir. Sağlıklı bir temizleme için fırçalamadan sonra en az günde 1 kere diş ipi kullanılması gerekir.

Diş ipi kullanımı şöyle olmalıdır:

Otuz santimetre kadar diş ipi alınır. Diş ipinin bir bölümü bir elin orta parmağına diğer ucu da diğer elin orta parmağına dolanır. İpin bir bölümü ortada kalmalıdır.

Ortada kalan ip bölümü işaret parmağı ve başparmakla tutulur. Diş ipi dişler arasından geçirilir. Diş etinin kesilmemesine özen gösterilmeli, hareket sırasında sert olunmamalıdır.

Diş ipi diş etine kadar indirildikten sonra aşağı yukarı hareketlerle diş aralarını sıyıracak biçimde hareket ettirilir. Tüm ara yüzeyler için işlem aynı şekilde uygulanır.